Tedaviler

Learn more about our departments

Mide Balonu

Mide Balonu, obezite tedavisinde cerrahi dışında kullanılan sık yöntemlerden biridir. Beden kitle indeksi, obezite cerrahisi için uygun olmayan (BKI’si 27-35kg/m² arasında olan) hastalarda ya da aşırı kilolu (200 kg üzeri) hastalar da ameliyat öncesinde hazırlamak için uygulanan endoskopik bir işlemdir ve 20-25 dk. sürmektedir. Intragastrik balon (mide balonu) midede kapladığı hacim ile az yemeye, daha uzun süreli tokluğa ve bunlarla birlikte gelen kilo kaybına yardımcı olur.

Yaklaşık 6 ay – 1 yıla kadar midede kalabilen balon ile fazla kilonuzun %10-15’ini (yaklaşık 20-30 kg) verebilirsiniz. Verdiğiniz kilo şuan ki beden kitle indeksiniz, yaşınız, cinsiyetiniz, yandaş hastalıklarınız, fiziksel aktivite düzeyiniz ve tabii ki beslenme programınıza uyumunuz ile değişmektedir.

 

Mide balonu işlemi gerçekleştikten sonra başladığınız beslenme programına balon çıktıktan sonrada dikkat etmeli, balondan maksimum faydayı sağlamak, verdiğiniz kiloyu korumak ve geri kilo almamak için yaşam tarzı değişikliğini yapmalısınız.

 

Uygulama sonrasında ilk 7 gün sıvı diyet uygulamak balonun mideye uyum sürecini kolaylaştırırken, dehidrasyon yaşamamanıza, enerji seviyenizi korumanıza, balon sonrası yaşayabileceğiniz ağrı, kramp, bulantı ve kusma şikayetlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Balon midenize yerleştirildikten kısa zaman sonra yudum yudum su içmeye başlarsınız, sonrasında sebze-meyve suları, açık çay, bitki çayları, laktozsuz süt, yoğurt, tanesiz çorbalar ile diyetinize başlayıp 7 gün boyunca devam edersiniz.

İçtiğiniz sıvıların çok sıcak veya çok soğuk olmaması ve pipet kullanmadan yudum yudum içilmesi yanma, ağrı, bulantı, kusma, şişkinlik gibi problemler yaşanmaması için önemlidir.

İlk 7 gün sıvı diyetini tamamladıktan sonra 7-14 gün boyunca yumuşak diyet uygulanır. Bu dönemde küçük porsiyonlarla, iyi çiğneyerek, yavaş yemek yemeyi öğrenmek katı gıdalara geçtiğinizde tolerasyon düzeyinizi artıracaktır.

7-14 gün boyunca sıvı diyetinize ek sebze-meyve püreleri, tam tahıllar, yumurta, peynir, kıyma, tavuk, balık, ton balık, hindi iyi pişirilip püre haline getirilmiş şekilde tüketilebilir.

14 günün sonunda herhangi bir problem yaşamadığınız takdirde normal diyete geçiş yapabilirsiniz.

 

Günde 3-4 saatten fazla aç kalmayacağınız şekilde en az 4 öğün içeren programlar düzenlenmelidir.

Balon midenizde olduğu süre boyunca gazlı içeceklerden kaçınmalı, günlük 1,5-2 lt sıvı tüketmeli, özellikle yüksek kalorili, şekerli, kremalı, alkollü sıvılar tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Basit şeker içeren ve glisemik indeksi yüksek besinleri gün içerisinde mümkün olduğunca tüketmemeli, iştah kontrolünüzü sağlamak, kilo kaybınızı artırmak ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek için kompleks karbonhidratları hayatınıza sokmalısınız.

Yağda kızartılmış, kavrulmuş yiyecekler yerine fırın, ızgara, haşlama, buharda pişirme yöntemleri ile hazırlanmış yiyecekleri tüketmeye özen göstermeli, sağlıklı yağları günlük beslenmenizde kullanmalısınız.

Midenizde balon olduğu sürece günlük ihtiyacınız olan protein tüketimi kg başına 1-1,5g olacak şekilde ayarlanmalıdır. Maksimum yağ kaybı, kas kitlesinin korunması ve bu dönemde vücut direncinizin düşmemesi için protein tüketimine ekstra dikkat etmelisiniz.

Haftanın 3-4 günü 45 dk. egzersiz ile başlayıp haftanın 5 günü 1’er saat egzersiz ile devam ettiğiniz programda fiziki ve mental olarak maksimum performansı sergilersiniz. Alışkanlık haline getireceğiniz egzersiz programınız mide balonunuz çıktıktan sonra kaybettiğiniz kiloyu korumada ve geri kilo almamak için uğraştığınız zamanlarda en yakın arkadaşınız olacaktır

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pellentesque neque eget diam posuere porta. Quisque ut nulla at nunc vehicula lacinia. Proin adipiscing porta tellus, ut feugiat nibh adipiscing sit amet. In eu justo a felis faucibus ornare vel id metus. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; In eu libero ligula. Fusce eget metus lorem, ac viverra leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pellentesque neque eget diam posuere porta. Quisque ut nulla at nunc vehicula lacinia.

  1. Lorem ipsum consectetur adipi;
  2. Integer molestie facilisis in pre;
  3. Faucibus porta la;

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur eget leo at velit imperdiet varius. In eu ipsum vitae velit congue iaculis vitae at risus. Nullam tortor nunc, bibendum vitae semper a, volutpat eget massa. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer fringilla, orci sit amet posuere auctor, orci eros pellentesque odio, nec pellentesque erat ligula nec massa. Aenean consequat lorem ut felis ullamcorper posuere gravida tellus faucibus. Maecenas dolor elit, pulvinar eu vehicula eu, consequat et lacus. Duis et purus ipsum. In auctor mattis ipsum id molestie. Donec risus nulla, fringilla a rhoncus vitae, semper a massa. Vivamus ullamcorper, enim sit amet consequat laoreet, tortor tortor dictum urna, ut egestas urna ipsum nec libero. Nulla justo leo, molestie vel tempor nec, egestas at massa. Aenean pulvinar, felis porttitor iaculis pulvinar, odio orci sodales odio, ac pulvinar felis quam sit.