Tedaviler

Learn more about our departments

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Halk dilinde Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) olarak adlandırılan rahatsızlık, yaygın olarak erkeklerde görülür. Bu rahatsızlık, aslında kuyruk sokumu civarında oluşan bir cilt hastalığıdır.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir?

Kıl dönmesi, vücudun çeşitli bölgesinde bulunan kılların, gözenek veya boşluklardan derinin içine gömülerek, kist oluşmasına denmektedir. Erkeklerde daha sık olarak görülen bu rahatsızlığa, yaygın olarak 15 ile 35 yaş aralığında daha sık rastlanılır. Kadınlarda bu rahatsızlığın görülme oranı ise, yaklaşık üçte bir oranındadır.

Kıl dönmesi rahatsızlığı, halk dilinde genellikle batık kıl sorunu ile karıştırılmaktadır. Hastalar genellikle kıl dönmesine fazla önem vermeyip, hastalığın son aşamalarında duydukları rahatsızlıktan sonra, doktora giderler. Bu da hastalığın tedavisini çok daha güçleştirir. Bu rahatsızlık, kılların düzenli olarak alınmasıyla (kuyruk sokumundaki) ve hijyen koşullarının uygulanması sayesinde önlenilebilmektedir.

Bunun için de dışkılama sonrası, kuyruk sokumu bölgesi de iyice yıkanmalıdır. hastalığın kendiliğinden geçmeyeceği unutulmayarak, mutlaka daha başlangıç safhasındayken, doktora gidilmelidir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) vücudun hangi bölgelerinde görülür?

Kıl dönmesi rahatsızlığı, sıklıkla kuyruk sokumunun oluşturduğu olukta ve kalçaların ortasında görülür. Kuyruk sokumundan sonra göbek deliğinin çevresinde, yüz bölgesinde, parmaklarda ve kasıklar ile koltuk altlarında da, nadir de olsa görülebilir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedenleri

Kıl dönmesinin genel kabul gören en büyük nedeni, vücuttan dökülen kılların deri altına yerleşmesidir. Kıl dönmesini tetikleyen diğer nedenler ise; aşırı kilolu olunması, uzun süre oturularak çalışılması ve vücuttaki aşırı kıllanma ile gerekli temizliklerin düzenli olarak yapılmaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, derinin normalden daha ince bir yapıya sahip olması ile kılların daha iri taneli olması da, bu rahatsızlıkta en çok rastladığımız hasta tiplerini oluşturmaktadır.

Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs) Belirtileri

Kıl dönmesi genellikle çok yavaş ve gizli olarak ilerlediğinden, hastalar tarafından çok kolay anlaşılmamaktadır. Rahatsızlık ilerledikçe, ağrılar başlamakta ve hastalar genellikle bu safhalarda doktora başvurmaktadır.

Kişilerin yaş ve vücut yapılarına göre değişebilmekle beraber,

Kıl dönmesi rahatsızlığının en yaygın olarak görülen belirtilerinin başlıcaları şunlardır;

 • Rahatsızlığın ilk safhası genellikle akıntının görülmesi ile anlaşılır. Akıntı ise, genellikle iç çamaşırlarında ufak nemler oluşturur ve hastalar bunun rahatsızlıktan kaynaklandığını, genellikle anlamazlar.
 • Mikroplarla birleşen akıntılar, yeşil renkli iltihaplara dönüşür
 • Akıntıyla beraber, rahatsız edici kötü bir koku da başlayabilir
 • İç çamaşırlarında, kan görülebilir (kanlı akıntıdan dolayı)
 • Makat çevresinde ağrı ve kaşıntı oluşumu
 • Makat bölgesinde oluşan şişlik (apse şeklinde) ve kızarıklık

Kıl dönmesi nedeni ile oluşabilecek şişlikler, kılların şekline göre nohuttan çok daha büyük olabilir. Ayrıca, doktora başvurmak için, tüm bu belirtilerinin hepsinin oluşması beklenmemelidir. Söz konusu bölgelerde bu belirtilerden herhangi bir veya bir kaçı görüldüğünde, en azından kontrol maksatlı da olsa, doktora danışılmalıdır.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) İçin Risk Faktörleri

Kıl dönmesinin oluşumu, yaygın olarak kişilerin yaşam tarzı ile direkt olarak ilişkili olmaktadır. Bunların başında ise kişilerin hareketsiz ve çok uzun süreler boyunca oturmaları gelir. Masa başında özellikle eğilerek çalışılması, hastalığın oluşumunu daha fazla tetiklemektedir. Dik oturarak çalışmak ise, bu riski daha az seviyeye geriletmektedir. uzun süre araç kullanan kişilerde de bu rahatsızlığa, yaygın olarak rastlanılıyor. Kıl dönmesi hastalığının oluşumuna neden olan diğer önemli risk faktörlerini, şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Çok aşırı kilolu olma (obezite)
 • Aşırı terleme durumu
 • Kişisel hijyen kurallarını yetersiz uygulama veya hiç uygulamama
 • Vücudun normalden çok daha fazla kıllı bir yapıya sahip olması
 • Vücuttaki (özellikle bu bölgelerdeki) kılların jilet kullanılarak temizlenmesi
 • Vücudun kıl kökü iltihabına yatkınlığı

Risk faktörlerinin en yaygınları aşırı kilo, yetersiz hijyen ve oturma şekli olduğundan, bu hususlar düzeltilerek, hastalığa yakalanma riskleri, büyük bir oranda azaltılabilir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Tedavisi

Kıl dönmesi hastalığı, genel cerrahi uzmanı doktorların muayenesi sonucunda kolaylıkla teşhis edilebilir. tedavinin yapılabilmesi için öncelikle, oluşan apsenin temizlenmesi gerekir. Apsenin boşaltılması genellikle steril bir ortamda ve beş dakika gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. İz bırakmadan ve çok küçük bir kesi ile yapılan apse boşaltma işlemi sonrasında, apsenin oluştuğu bölge özel bir sıvı ile temizlenir. Temizleme işleminden sonra uygulama yapılan yer kapatılarak iyileşmeye bırakılır. İyileşme sonrasında ise, hangi tedavi yöntemini uygulayacağımıza karar veririz.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Ameliyatı

Kıl dönmesi tedavisin tüm dünyada uygulanan en etkili yöntemi cerrahi müdahaledir. Bu müdahaleyi steril bir ortamda ve lokal anestezi ile gerçekleştirmekteyiz. Bu uygulamamız, yaklaşık olarak yarım saat sürmekte ve hastalarımız uygulama sonrasında normal yaşamlarına, geri dönebilmektedir. Ayrıca, uygulamamız sonucunda iz kalmamakta ve hastalarımız aynı sorunla kolay kolay karşılaşmamaktadır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Tedavisi

Hastalar, kıl dönmesinin tedavisi ile ilgili kulaktan dolma birçok yanlış uygulama yapmaktadır. İlk başlarda ağrıyı azaltan bu uygulamalar, hastalığın daha çok ilerlemesine ve çok kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Ameliyatsız olarak, ilaç enjekte etme yöntemi ile de kıl dönmesi tedavisi uygulamaktayız. Bu uygulamalarımız, hastalar için iyi neticeler verse de tekrarlama olasılığı yüksek olmakta ve cerrahi müdahale kadar etkili olmamaktadır.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pellentesque neque eget diam posuere porta. Quisque ut nulla at nunc vehicula lacinia. Proin adipiscing porta tellus, ut feugiat nibh adipiscing sit amet. In eu justo a felis faucibus ornare vel id metus. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; In eu libero ligula. Fusce eget metus lorem, ac viverra leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pellentesque neque eget diam posuere porta. Quisque ut nulla at nunc vehicula lacinia.

 1. Lorem ipsum consectetur adipi;
 2. Integer molestie facilisis in pre;
 3. Faucibus porta la;

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur eget leo at velit imperdiet varius. In eu ipsum vitae velit congue iaculis vitae at risus. Nullam tortor nunc, bibendum vitae semper a, volutpat eget massa. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer fringilla, orci sit amet posuere auctor, orci eros pellentesque odio, nec pellentesque erat ligula nec massa. Aenean consequat lorem ut felis ullamcorper posuere gravida tellus faucibus. Maecenas dolor elit, pulvinar eu vehicula eu, consequat et lacus. Duis et purus ipsum. In auctor mattis ipsum id molestie. Donec risus nulla, fringilla a rhoncus vitae, semper a massa. Vivamus ullamcorper, enim sit amet consequat laoreet, tortor tortor dictum urna, ut egestas urna ipsum nec libero. Nulla justo leo, molestie vel tempor nec, egestas at massa. Aenean pulvinar, felis porttitor iaculis pulvinar, odio orci sodales odio, ac pulvinar felis quam sit.