Tedaviler

Learn more about our departments

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir sorun haline gelmiştir. Özellikle ilaç ve egzersizle yapılan tedavilerde istenilen başarı elde edilmediği zaman mide küçültme yoluna gidilmektedir. Bu kapsamda yapılan tüp mide ameliyatı ile oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Laporaskopik yöntemlerle uygulanan tüp mide ameliyatı ile midenin yaklaşık olarak üçte ikisi alınarak, daha az gıda alınması sağlanmaktadır. Uygulanan mide küçültme yöntemi sayesinde hastalar daha az besinle doyarken, aynı zamanda da hastalar daha kilo kaybetmeye başlamadan insülin dirençleri kırılıyor. Uygulamada midenin giriş ve çıkışına müdahale edilmediği için, ameliyat sonrası sindirim sistemi işlevlerine aynı şekilde devam etmekte. Ameliyat ortalama bir buçuk ile iki saat arasında gerçekleşiyor ve ameliyat izi de kalmıyor.

Tüp Mide Ameliyatı Şartları (Kimlere yapılır?)

Söz konusu uygulamalar sadece isteğe bağlı olarak yapılmıyor. Ameliyatın yapılması için gerekli olan şartlar şu şekildedir;

 1. İleri derecede obez olunması (vücut kitle indeksinin 40 kg/m² den daha fazla olması)
 2. Aşırı şişmanlıktan dolayı tip 2 diyabet, uyku apnesi ve hipertansiyon rahatsızlıklarının olması (aynı zamanda vücut kitle indeksinin 35 kg/m² ile 40 kg/m² arasında olması gerekiyor)
 3. Vücut kitle indeksi 30 kg/m² ile 35 kg/m² arasında olup ta, obeziteden dolayı başka rahatsızlıkları olanlara da, ameliyat için doktor karar verebilir.
 4. 18 yaş ile 65 yaş arasında olunması

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Tüm ameliyatlar esnasında olan riskler, tüp mide ameliyatı için de geçerli olup, ameliyatın ayrı bir riski bulunmamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide ameliyatlarının hemen hemen hepsinde olduğu gibi, mide küçültme ameliyatı sonrasında da uyulması gereken beslenme kuralları vardır. Kişilere göre özel beslenme programları verilse de bunların belli başlıları şu şekilde sıralanıyor;

 1. Protein ağırlıklı beslenmek
 2. Öğün atlamamak
 3. Küçük porsiyonlar tüketmek
 4. Yeterli sıvı alımı

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Söz konusu ameliyatın fiyatları, uygulama yöntemleri ve hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Hastanın yapılacak muayene ve tetkiklerinden sonra, ameliyat fiyatı ortaya çıkmaktadır. Ameliyat sonrası elde edilecek sağlık ve diyet için harcanan masraflar da düşünüldüğünde, ameliyatın fiyatı hiç de yüksek olmamaktadır.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pellentesque neque eget diam posuere porta. Quisque ut nulla at nunc vehicula lacinia. Proin adipiscing porta tellus, ut feugiat nibh adipiscing sit amet. In eu justo a felis faucibus ornare vel id metus. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; In eu libero ligula. Fusce eget metus lorem, ac viverra leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pellentesque neque eget diam posuere porta. Quisque ut nulla at nunc vehicula lacinia.

 1. Lorem ipsum consectetur adipi;
 2. Integer molestie facilisis in pre;
 3. Faucibus porta la;

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur eget leo at velit imperdiet varius. In eu ipsum vitae velit congue iaculis vitae at risus. Nullam tortor nunc, bibendum vitae semper a, volutpat eget massa. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer fringilla, orci sit amet posuere auctor, orci eros pellentesque odio, nec pellentesque erat ligula nec massa. Aenean consequat lorem ut felis ullamcorper posuere gravida tellus faucibus. Maecenas dolor elit, pulvinar eu vehicula eu, consequat et lacus. Duis et purus ipsum. In auctor mattis ipsum id molestie. Donec risus nulla, fringilla a rhoncus vitae, semper a massa. Vivamus ullamcorper, enim sit amet consequat laoreet, tortor tortor dictum urna, ut egestas urna ipsum nec libero. Nulla justo leo, molestie vel tempor nec, egestas at massa. Aenean pulvinar, felis porttitor iaculis pulvinar, odio orci sodales odio, ac pulvinar felis quam sit.